Tanfolyamaink nagy részéhez már nem csak papír alapú tanúsítványt adunk ki az azt sikeresen teljesítőknek, hanem – az elmúlt év egyre inkább elterjedő nemzetközi oktatási gyakorlatának megfelelően – már digitális tanúsítványt is.
Ezek a kitűzők – a cserkészeknél is használatos kitűzők mintájára – azokat a készségeket hivatottak igazolni egységes és könnyen hozzáférhető módon, amelyeket a kiméretüknél fogva nem tud a formális oktatás kezelni, illetve így a munkavállaló pl. igazolhatja azokat a szakmai továbbképzéseket, tréningeket és az azokon megszerzett tudást, melyeket esetleg egy előző munkahelyen szerzett.
Ezeket a digitális tanúsítványokat tanulóink egy digitális kitűző (angolul digital open badge) formájában kapják meg, e-mail csatolmányaként. A csatolmány egy .png kiterjesztéső (kép)fájl, amely tartalmazza a tanúsítvány minden lényeges elemét (ki és milyen teljesítményre kapta, mikor stb.) egy nem feltörhető, kódolt formában.
A kapott e-mail kép-csatolmányát megnyitva azonban csak egy egyszerű képet látunk (leggyakrabban egy pajzs vagy pecsét), további tartalmaihoz, ahhoz, hogy mit rejt magában, nem. Ahhoz, hogy ezeket meg tudjuk nézni, egy arra alkalmas platformon keresztül kell a kitűzőnket megtekinteni, és ami ennél is fontosabb, csakis így tudjuk azokat megosztani bárkivel vagy feltölteni bármilyen profilunkra.
A következő platformok adnak erre lehetőséget:
Hogyan kezeljük a kitűzőinket a Moodle keretrendszerben?
Az MTI azokat a tanfolyamait, amelyhez a Moodle keretrendszert is használja, az ebben e rendszerben kiállított digitális kitűzőkkel díjazza. Ebben a videóban tekinthetik meg, hogy hogyan lehet a kitűzőiket ebbe a rendszerbe feltölteni, kezelni, megosztani.
A Moodle hátránya, hogy csak a Moodleban szerzett kitűzőket tudja kezelni így nem feltétlenül alkalmas arra, hogy hosszútávon ide gyűjtsük őket.
A DIScoPLAYER megjelenítő platform: https://dcp.discovet.eu/
Ez a megjelenítő platform a BME Mérnöktovábbképző Intézet saját fejlesztése, melyet egy nemzetközi projekt keretében fejlesztett ki és azóta is használ minden, nem Moodle-t alkalmazó tanfolyamához. Az egyetem több szervezeti egysége is bevezette az alkalmazását és a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar munkavállalói elismerési rendszere is erre épül. Ezekben a videókban röviden megismerkedhetnek a regisztráció menetével (ez ingyenes bárki számára) és azzal, hogyan tölthetik fel – és ami még fontosabb – hogyan oszthatják meg eredményeiket akár e-mailben, akár egy bejegyzésbe ágyazva: Mit lehet csinálni a DcP-ben a regisztráció után?
A legnagyobb előnye a DcP rendszerének, hogy bárhol kiállított kitűzőt képes kezelni, így alkalmas arra, hogy hosszútávon is gyűjtőhelyévé váljon a tanuló ilyen típusú elismeréseinek.
Digitális kitűzők feltöltése LinkedIn profilunkhoz
A DcP nagyon alkalmas arra is, hogy ezen keresztül mutassuk meg a digitális kitűzőinket, ezzel is gazdagítva a szakmai, képzettségi portfóliónkat. Bár maga a LinkedIn még kicsit merev a tekintetben, hogy számtalan adatot nekünk magunknak kell megadnunk és nem olvassa ki a rendszer a kitűző fájljából, de a DcP képes olyan linket generálni, amellyel bárki elolvashatja a kitűzőnk tartalmát. Ezt egyszerűen, a kitűző felületén, egy Copy Badge URL gombra kattintva megkaphatjuk és innentől kezdve bárhová – a LinkedIn badge URL rovatába is – beköthetjük.
Itt találnak leírást a LinkedIn open badge feltöltésről: A Step-by-Step Guide to Adding Digital Badges and Certificates to LinkedIn résztől olvashatóak a gyakorlati lépések.
Még egyszer gratulálunk az elért eredményéhez és reméljük, hasznosnak találja tanúsítványának digitális formában történő birtoklását is. Amennyiben további kérdése lenne ezzel kapcsolatban, forduljon bizalommal a tanfolyamszervezőjéhez.