Helyi számítógép hálózatok – új lehetőségek, szabványok, eszközök

Utolsó módosítás:
2017.08.15 14:36
Azonosító:03-001
Tanfolyamvezető:Szendrényi Tibor, Schoeller Network Control Hungary Kft.
Tanfolyamszervező:Boros Júlia
Képzés indulásának dátuma:
Jelentkezési határidő:
Óraszám:18
Ár:48 000 Ft
Adó fajtája:+ÁFA

Tervezett időpont kialakítása a jelentkezések függvényében.

A képzés célja:

Nehéz eligazodni a számítógép hálózatok gyorsan fejlődő világában, felmérni az új lehetőségek valódi hatását, megérteni a legújabb szabványokat. Ezen a területen ad a gyakorlati életben használható áttekintést a képzés.

Célcsoport:

Számítógép hálózatok tervezői, üzemeltetői, informatikai rendszerek karbantartói és fejlesztői valamint szakirányú eszközöket forgalmazó cégek kereskedői.

A részvétel feltétele: legalább középfokú végzettség.

A résztvevők jártasságot szereznek a következőkben:

Adatkommunikáció strukturális felépítése – ISO-OSI 7 szintű modell értelmezése.

Különféle kábelezési megoldások sajátosságai, minősítő rendszerek – Cat5, Cat6 és Cat7. Közeghozzáférési szabványok – Ethernet:10/100 Mbps ill. Giga (802.3…) és Wireless (802.11..) valamint egyéb megoldások. Jelek kódolása és frekvenciaigénye.

Helyi hálózati eszközök: ismétlő (repeater), híd (bridge) kapcsoló (switch), útválasztó (router). Spanning Tree protokoll. Layer2, layer3 ill layer4 switch eszközök. Üvegszálak jellemzői: singlemode ill. multimode optika. Korlátozó tényezők (távolság, állomások száma, kapacitás, stb.) magyarázata. Tervezés szempontok. Esettanulmányok.

A képzés főbb témakörei:

A képzés három nap (3 x 6 óra) alatt ad áttekintést a helyi hálózati szabványokról, különös tekintettel a legjobban elterjedt Ethernet típusú hálózatokról.

• Adatkommunikáció rendszere: ISO-OSI 7 szintű modell
  • Fizikai réteg jellemzői: hálózati topológiák valamint különféle átviteli közegek jellemzői
  • Jelek kódolásában fontos szempontok: adó-vevő szinkronizálása, kódolás frek-venciaigénye, polaritás érzékenység. Néhány konkrét kódolási forma összehasonlítása
  • Adatkapcsolat réteg részei: közeghozzáférés és logikai kapcsolatvezérlés
  • Közeghozzáférési módszerekkel szemben támasztott követelmények
  • Legelterjedtebb hálózat, az Ethernet algoritmusa: CSMA/CD és követ­­­­kez­­­­ményei
  • Az Ethernetből alapú 802.3 szabványcsalád alakulása
  • Koaxiális kábelen megvalósított hálózat
  • Sodrott érpáras “Ethernet”
  • 100 Mbps átvitel kérdései és korlátai
  • Full duplex megoldások az “EThernet” hálóztokon – autonegociáció
  • Gigabites Ethernet: feladatok és megoldások
  • Üvegszálas adatátvitel; singlemode ill. monomode üvegszál jellemzői, felhasz-nálási területei
  • Más típusú helyi hálózati megoldások: TokenRing, FDDI. Érdekességek, algoritmusok
  • Rádiós LAN-ok: 802.11b, 802.11g hálózati szabványok legfontosabb ismérvei
  1. nap
  • Hálózati korlátok átlépésének eszközei: ISMÉTLŐ (repeater)
  • Mi a bridge (híd)?
  • Spanning tree algoritmus: mi a feladata és hogyan oldja meg?
  • Source routing – egy másik megoldás
  • Mi a helyi hálózati SWITCH (kapcsoló)?
  • Mi a”layer2″, ” layer3″ ill. “layer4” switch közti különbség?
  • VLAN (Virtual LAN): feladata, és a megvalósító 802.1Q szabvány
  • Forgalomvezérlés (flow control) az Ethernet típusú hálózaton: 802.1x szabvány
  • Mi a router (útválasztó) – rövid IP bevezető segítségével
  • Néhány tanulságos eset: MI A HIBA?

Résztvevők értékelése: az intézeti vizsgaszabályzatnak megfelelően.

A képzésben résztvevők igazolást kapnak arról, hogy az elsajátított új ismeretek révén képessé váltak egy meghatározott feladat eredményesebb ellátására.